Czy znaleźć dentystę w Cieszynie to obowiązek? - Dentystyczny

gabinet dentysty cieszyn

Kiedy udać się do stomatologa

Po pomoc do lekarza dentysty udajemy najczęściej wtedy, gdy boli nas ząb przez dłuższy czas lub kiedy ból jest na tyle silny, że gorzej nam się funkcjonuje. Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest próchnica zębowa. Jednak gabinety

Czy znaleźć dentystę w Cieszynie to obowiązek? - Dentystyczny gabinet dentysty cieszyn
stomatologiczne zajmują się także różnymi innymi zabiegami, poza leczeniem ubytków próchniczych. Warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty, ponieważ pomagają one szybciej wykryć problem, dzięki czemu łatwiej jest wtedy wyleczyć dany ząb. Jeśli odczuwamy bóle zębów lepiej jest nie zwlekać i udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, ponieważ im dłużej czekamy, tym trudniejsze czeka nas leczenie. Na wizytę do lekarza dentysty możemy się udać nie tylko w razie dolegliwości bólowych, ale też jeśli chcemy skorzystać z innych oferowanych usług. Gabinety stomatologiczne często posiadają w swojej ofercie wybielanie zębów czy też usługi z zakresu protetyki, takie jak zakładanie koron i licówek. Dobrze jest dbać o odpowiednią profilaktykę zębów, z tego powodu warto więc co jakiś czas umówić się na wizytę u dentysty.


Czym jest endodoncja mikroskopowa

Endodoncja jest jedną z dziedzin tak zwanej stomatologii zachowawczej, której celem jest profilaktyka oraz leczenie ubytków spowodowanych próchnicą. Endodoncja stomatologiczna to nic innego, jak dział zajmujący się leczeniem kanałowym zęba. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanych tkanek miazgi zęba z komory oraz kanałów zęba. Po usunięciu zaatakowanych przez próchnicę tkanek, miejsca te się odpowiednio czyści i dezynfekuje, żeby następnie wypełnić kanały specjalnym materiałem. Endodoncja mikroskopowa jest po prostu leczeniem kanałowym z użyciem mikroskopu, co pozwala na dokładniejsze czyszczenie i wypełnienie kanałów zęba. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje zabiegi z zakresu endodoncji mikroskopowej. Leczenie kanałowe zębów ma na celu zachowanie zainfekowanego zęba bez konieczności jego wyrywania, ponieważ zainfekowane zmianami próchnicowymi tkanki nie zregenerują się. Do wykonywania zabiegów z endodoncji mikroskopowej potrzebny jest specjalistyczny sprzęt umożliwiający właściwe przeprowadzenie leczenia.


Rodzaje wybielania stomatologicznego

Wybielanie zębów jest zabiegiem czysto estetycznym pozwalającym na cieszenie się śnieżnobiałym uśmiechem. Wybielanie zębów można podzielić na zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych oraz na te stosowane w domu. Wybielanie zębów w domu odbywa się za pomocą specjalnych środków wybielających, takich jak pasty, Wymaga to jednak regularności w stosowaniu, a efekty nie są tak spektakularne. Jeśli zaś chodzi o wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych to można wyróżnić dwie podstawowe metody, którymi są wybielanie za pomocą lampy oraz tak zwane wybielanie nakładkowe. Wybielanie zębów za pomocą lampy pozwala osiągnąć natychmiastowy efekt rozjaśniający szkliwo, który utrzymuje się przez wiele lat nie ingerując przy tym w strukturę zęba. Zabieg ten jest jednak dość kosztowny, a sam efekt jest osiągany za pomocą nałożenia pasty wybielającej i oświetlenia jej specjalną lampą. Jeśli chodzi zaś o wybielanie nakładkowe jest to tańsza metoda, wymagająca jednak stosowania specjalnych żeli i nakładania szyn na kilka godzin w domu.


Czym są korony

Protetyka jest jednym z wielu działów stomatologii, z zakresu której gabinety stomatologiczne oferują różne zabiegi. Jedną z usług wchodzących w zakres protetyki stomatologicznej jest wykonanie koron protetycznych. Korona w stomatologii jest to stałe uzupełnienie protetyczne, które odtwarza znaczny ubytek zęba. Korony mogą być wykonywane z różnych materiałów, takich jak stopy metalu, akryl, kompozyt lub ceramika. Gabinety stomatologiczne oferują wykonanie koron, często porcelanowych. Zabieg nakładania koron polega na osadzeniu trwałego uzupełnienia na oszlifowanych zębach, które mogą być zarówno martwe, jak i żywe. Korony porcelanowe są najczęściej stosowane w przypadku, gdy ząb jest dość mocno zniszczony i odbudowa materiałem kompozytowym nie jest wystarczająco mocna. Ponadto nałożenie koron znacząco poprawia estetykę zębów. Warto też wiedzieć, że korony dodatkowo wzmacniają zęby leczone kanałowo oraz umożliwiają przywrócenie właściwych warunków zgryzowych. Korony stomatologiczne można nakładać zarówno na zęby stałe, jak i mleczne.